Shantala – masaż dzieci i niemowląt. Masaż dziecka to przemyślana forma dotyku, która oprócz przyjemności wynikającej z delikatnego dotyku przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Sprzyja relaksacji dziecka, pomaga w usypianiu, wzmacnia odporność dziecka oraz usprawnia pracę układu pokarmowego. Kontakt fizyczny, dotyk to niezwykle ważne dla dziecka źródło wiedzy o sobie i otaczającym świecie. To także pierwsza forma komunikacji między dzieckiem a rodzicem. Kontakt fizyczny sprzyja bliskości, budowaniu więzi, wzmacnia poczucie wartości dziecka. Dzięki bezpieczeństwu wynikającemu z bliskości fizycznej dziecko jest gotowe na dalszą eksplorację świata.
Wywodzi się z tradycji indyjskiej. Po raz pierwszy został opisany przez francuskiego położnika, pisarza i fotografa Leboyer’ a w 1976 roku w książce pt. „ Shantala. Un art. traditionnel: le massage des enfants, Seul. (Shantala. Tradycyjna sztuka. Masaż dzieci). Później z Europy trafił do USA i Kanady, gdzie nadal cieszy się ogromną popularnością.
Udowodniono, że regularne masowanie dziecka ma pozytywny na samo dziecko, ale również na matkę lub inną osobę wykonującą masaż. Bardzo ważne są warunki, w których masaż jest wykonywany. Pomieszczenie musi być ciepłe tak, aby można było rozebrać dziecko do naga. Olejki do masażu również powinny być ciepłe. Dziecko nie powinno być bezpośrednio po posiłku (należy odczekać około godziny). Po masażu należy zrobić kąpiel w celu zmycia z ciała nadmiaru olejku. Masaż Shantala powinno się wykonywać rano. Można go również powtórzyć wieczorem. Masowanie dziecka w odpowiedniej pozycji jest bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy może zostać przekazana pozytywna energia. Pozycja, w której znajduje się osoba masująca to siad na ziemi z wyprostowanymi nogami i plecami.
Masaż Shantala jest masażem krótkim, trwa około 5 minut, wynika to z faktu, iż niemowlęta nie mogą długo pozostawać nago. Z wiekiem czas masażu się wydłuża. Ten czas ma być chwilą przyjemności dla matki i dziecka, w momencie, kiedy dziecko robi się niespokojne, zaczyna płakać, masaż należy przerwać.
Masaż wykonuje się na dużą ilość olejku, którą najpierw rozsmarowujemy na dłoniach na zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Sięgając podczas masażu po nową dawkę olejku, należy utrzymywać kontakt jednej ręki z ciałem dziecka.
Masaż jest rytmiczny i obejmuje całe ciało dziecka. Dzięki temu można osiągną z nim bliski kontakt, dać mu poczucie bezpieczeństwa. Rozpoczyna się masażem brzucha, później ramię i dłoń jednej ręki, następnie druga ręka i powrót do brzucha. Kolejnym etapem jest masaż całej jednej nogi, po zakończeniu masażu stopy przejście na druga nogę. Przedostatnim etapem jest masaż pleców. Zakończenie stanowi masaż twarzy.
Masaż Shantala jest masażem dla niemowląt, ale może być również stosowany dla dzieci starszych lub dla dorosłych. Jest bardzo często stosowany u dzieci z porażenie mózgowym DPM.